(+48) 690 999 118

Skontakuj się z nami!

Wypełnij poniższy formularz:

Wiadomość:

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Zamknij

Ubezpieczenie podróży

Kwota ubezpieczenia: PLN

Dane kontaktowe:

Szczegóły podróży:

Formularz został poprawnie wysłany. Zamknij

Ubezpieczenie pojazdu

Dane osobowe:

Dane pojazdu:

Formularz został poprawnie wysłany. Zamknij

Ubezpieczenie na życie

Kwota ubezpieczenia: PLN

Dane kontaktowe:

Formularz został poprawnie wysłany. Zamknij

Ubezpieczenie majątku

Szczegóły majątku:

Dane osobowe:

Formularz został poprawnie wysłany. Zamknij
2 lata temu · by · Możliwość komentowania Starożytne zasady najbogatszego człowieka w Babilonie. została wyłączona

Starożytne zasady najbogatszego człowieka w Babilonie.

Dlaczego Polacy oszczędzają mniej niż Bułgarzy czy Rumuni, chociaż teoretycznie jesteśmy od nich bogatsi?

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego aż 15 mln Polaków żyje wyłącznie na bieżąco, od pierwszego do pierwszego, nie mając żadnych oszczędności.

Ekonomiści wystawiają nam, jako narodowi, bardzo niską ocenę. Nawet ci, którzy coś odkładają, zwykle nie wiedzą ani w co zainwestować, ani jak robić to efektywnie.

Pieniądze nie powinny być leniwe, lecz pracować na swojego właściciela najciężej jak tylko to w danym momencie możliwe. Niestety, większość naszych oszczędności trzymana jest w bankach na nieoprocentowanych rachunkach, a ciągle też nie brakuje amatorów przechowywania pieniędzy w skarpecie.

Często osoby, które zarobiły np. 5% w ciągu roku są z siebie bardzo zadowolone, bo przecież „to zawsze coś”. Ale jeżeli inna osoba zarobiła w tym czasie 10%, to nasuwa się pytanie czy ta pierwsza zarobiła 5, czy straciła 5?

Skoro w tym czasie była alternatywa dająca lepszy zwrot, to co do zasady należało z niej skorzystać. W tej chwili na świecie zaczyna dominować pogląd, że najważniejsze to nie stracić, a nie zyskać.

Bez względu na to jakie inwestor ma podejście do ryzyka, istnieją pewne uniwersalne zasady pomagające przede wszystkim podjąć decyzję o rozpoczęciu odkładania, ale pomagające również w nim wytrwać.

Mowa tu o siedmiu zasadach najbogatszego człowieka w Babilonie:

1. Zacznij tuczyć swój mieszek.

„Z każdych dziesięciu miedziaków, które wkładacie do mieszka, wydawajcie tylko dziewięć. Wasze mieszki zaczną rosnąć od razu, a ich rosnąca waga będzie przyjemna dla waszych rąk i sprawi satysfakcję waszym duszom”.

Trzymając się tej reguły, łatwo policzyć, że po roku mamy odłożoną ponad jedną pensję, a po dziesięciu latach więcej niż roczne zarobki.

Ale to tylko część prawdy. Przecież te pieniądze powinny na Was pracować, a nie leżakować.

100 zł x 12 miesięcy x 10 lat (średniorocznie na 3%) = 14 009,08 zł. A wpłacone 12 000,00 zł.

100 zł x 12 miesięcy x 10 lat (średniorocznie na 8%) = 18 294,60 zł. A wpłacone 12 000,00 zł.

2. Kontroluj swoje wydatki.

„Planuj swoje wydatki tak, abyś miał pieniądze na to, co niezbędne, na swoje przyjemności i zaspokojenie ważnych pożądań bez wydawania więcej niż dziewięć dziesiątych twoich zarobków”.

Dobrym uzupełnieniem tej zasady jest również przeznaczanie do 10% swoich dochodów na zabezpieczenie nieprzewidzianych i niepożądanych sytuacji jak brak możliwości pracy wskutek wypadku czy choroby.

3. Pomnażaj swoje złoto.

„Sprawić, aby każdy pieniążek pracował powielając się, aż pieniądze będą liczne, jak stada na polu, pomagając przynieść przychody, strumień bogactwa stale płynący do twojego mieszka”.

Sposobów na inwestycje jest wiele. Jedni inwestują w firmy, inni w nieruchomości. Jeszcze inni pośrednio albo bezpośrednio grają/spekulują/inwestują na giełdzie. Należy mieć plan i go realizować przy pomocy narzędzi, które będą przy tym najefektywniejsze.

4. Chroń swoje skarby.

„Chrońcie swoje skarby, inwestując tylko wtedy, gdy zyski są pewne, gdy możecie w każdej chwili odebrać pieniądze i gdy macie pewność uczciwej wypłaty. Zasięgajcie porady mądrych ludzi. Bezpieczne są porady ludzi doświadczonych w obracaniu pieniędzmi dla zysku. Niech wasza wiedza chroni wasze skarby od nietrafionych inwestycji.”

O inwestowaniu z gwarancją zysku będziesz mógł/mogła przeczytać w osobnym artykule.

5. Uczyń swój dom dochodową inwestycją. Recepta piąta to „mieć własny dom”.

Z kolejnych artykułów dowiecie się, skąd wziąć na niego pieniądze, jak sprawić, aby szybciej uzbierać wkład własny, jak go dobrze i niedrogo ubezpieczyć, a także jak dzięki kredytowi zarobić jeszcze dodatkowe pieniądze.

6. Zabezpiecz swoje dochody na przyszłość. „Nie ma człowieka, który nie mógłby sobie pozwolić na zgromadzenie skarbów na starość i zabezpieczenie swojej rodziny, bez względu na to, jak idą jego interesy i jakie mogą być jego inwestycje”. Niektórzy mówią, że ich na to nie stać. Nie mają z czego odkładać. Nie ma znaczenia czy zarabiają 2000, czy 5000 zł. To zawsze będzie kwestia priorytetów. Zależy Ci? Zrobisz to. Wszystko inne jest ważniejsze? Nie ruszysz z miejsca, choćby Twoje zarobki się podwoiły.

7. Zwiększaj swoje możliwości zarobkowania. „Dbać o swoje siły, uczyć się mądrości, osiągać większe postępy, szanować samego siebie”. Ucz się nowych rzeczy, czytaj książki, uczestnicz w szkoleniach, idź na dodatkowe studia, znajdź mentora. Szukaj osób, które mogą w tym pomóc.

Oczywiście te „starożytne” mądrości należy przekładać na narzędzia, produkty i rozwiązania dostępne dzisiaj. A o nich będę dla Was jeszcze sporo pisał. Oszczędzanie to idea i jest wartością samą w sobie. Czynimy pewne założenia, horyzonty inwestycyjne, zakładamy przyszły średni zysk z naszego wkładu i szacujemy swoje przyszłe potrzeby. Czy robimy to dobrze? To się okaże za kilka lat. Wtedy będzie można stwierdzić czy wyliczenia były realne. A nawet jeżeli nie, to będzie można to jakoś wytłumaczyć, wszak analiza wsteczna zawsze jest skuteczna. Zrób pierwszy krok i zacznij oszczędzać – inaczej, za kilka lat będziesz w tym samym miejscu, co dzisiaj.

Skontaktuj się z autorem bloga:

Informacje kontaktowe

Kancelaria Finansowa
Paweł Skotnicki

ul. Szeroka 48/2
71-211 Szczecin

Szczegóły kontaktu

E-mail:
biuro@kfps.pl

(+48) 690 999 118

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek - Czwartek 9:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 16:00

KUPON NA AUDYT 300 zł